Jak myśli Rosjanin?

Rosjanki słyną z wyjątkowej urody oraz zamiłowania do mody. Rosjanie mało się uśmiechają, ponieważ nie chcą mamić cię fałszywą serdecznością. To ludzie otwarci na gości, słynna jest typowa rosyjska gościnność, ale gdy chcesz mieć Rosjanina za przyjaciela czeka cię długie budowanie relacji. Mają wspaniałe poczucie humoru, potrafią się bawić i kochają kulturę – balet, operę i teatr. Bardzo ważna jest dla nich tradycja, są patriotami i ludźmi bardzo dumnymi. I choć trzeba powiedzieć, że wielu z nich może pochwalić się wspaniałym wykształceniem, i tak są przesądni.

► Chcesz jak najwięcej dowiedzieć się o Rosjanach? Poznać ich mentalność? Kluczem do zrozumienia tego narodu jest język rosyjski.

Porozmawiajmy o Rosjanach

Jacy są Rosjanie? Co ich charakteryzuje? Czym się wyróżniają spośród innych narodów? Rodacy Fiodora Dostojewskiego, Jurija Gagarina i Piotra Czajkowskiego to osobliwi ludzie. Niektórzy wręcz mówią, że mają zarazem proste i skomplikowane dusze. Można w nich znaleźć wiele bardzo różnorodnych i często wręcz sprzecznych cech, które zadziwiają swoim współistnieniem.

Porozmawiajmy więc o Rosjanach. Oto kilka podstawowych informacji o mieszkańcach Rosji.

 • Rosjanki słyną ze zniewalającej urody i atrakcyjnego wyglądu, zresztą właśnie stąd pochodzi wiele światowej sławy modelek, które na pięknej twarzy i ciele zbiły fortunę.

 • Mężczyźni i kobiety kochają wykorzystywać do swoich potrzeb modę. Dość typowe dla Rosjan, w szczególności dla Rosjanek, jest to, że uwielbiają ubierać się w taki sposób, że chwilami można odnieść wrażenie, iż modelka zeszła z wybiegu i znalazła się prosto na ulicy.

 • Przyglądając się twarzom Rosjan można odnieść wrażenie, że większość z nich to bardzo poważni ludzi. Nie uśmiechają się do nieznajomych, ale nie dlatego, że w ogóle stronią od uśmiechów, ale ze względu na szczerość. Nie lubią oszukiwać.

 • Nie lubią mówić głośno i mocno okazywać emocji publicznie. Jest to uważane za niegrzeczne w Rosji.

 • Przywiązują dużą wagę do stabilności, bezpieczeństwa i tradycjonalizmu oraz do ich kultury.

 • Wielu współczesnych Rosjan, szczególnie tych mogących pochwalić się dużą ilością zer na koncie, ma upodobanie do odwiedzenia drogich klubów i nocnych barów.

 • Charakterystyczne jest dla nich zamiłowanie do wódki. Tutaj wiele osób potrafi ją pić tak, jak ty wodę. Czymś zupełnie naturalnym jest, że większość Rosjan ma ją w swoich domach. Oczywiście obchody każdych urodzin czy innych świąt nie mogą się bez niej obejść.

 • Mają pełne szacunku podejście do kultury. Zawsze świętują każde wydarzenie kulturalne i kochają chronić swoje dziedzictwo.

 • To przesądny naród.

 • Są silni i wytrzymali. Ich cierpliwość pomaga im przezwyciężyć liczne życiowe problemy i trudności.

 • Są bardzo dobrze wykształceni i grzeczni.

 • Szanują osoby starsze.

 • Mają poczucie humoru.

 • Cenna w ich życiu jest przyjaźń.

 • To dumni ludzie.

 • Są patriotami.

 • Słyną z silnych więzi grupowych.

 • Kochają literaturę.

 • Uwielbiają chodzić na koncerty, do opery, baletu i teatru.

 • Okazują wielką otwartość dla gości, ale by zdobyć ich prawdziwą przyjaźń potrzeba dużo cierpliwości, sporo czasu i wysiłku włożonego w budowanie relacji z nimi.

To jest typowe dla Rosjan

Uogólnienia same w sobie nie są najzdrowsze. Czasem wyrządzają wiele krzywdy lub wnoszą niesprawiedliwe podejście do danego tematu. Bywa, że pomagają „złapać” obraz całości.

Co jest typowe dla Rosjan? Oto kilka rzeczy, które uważamy za charakterystyczne dla mieszkańców Rosji.

Mówią, co myślą

Rosjanie to z pewnością nie naród dyplomatów. Jeśli coś się im nie podoba, to masz bardzo dużą szansę usłyszeć prawdę o tym, co myślą. Bardzo często ich szczerość doprowadza do sytuacji, w której uważani są najzwyczajniej w świecie za osoby nieuprzejme.

Kochają rozmawiać

To rodzaj pasji. Ich natura sprawia, że kochają gorące dyskusje i spory, na których potrafią spędzić długi czas.

Dbają tylko o najbliższych

Jeśli nie należysz do kręgu najbliższych im osób – rodziny i przyjaciół, raczej możesz w ogóle zapomnieć o jakichkolwiek uprzejmościach. Nie znają cię, nie dbają o ciebie. Ale jeśli jesteś ich przyjacielem, zrobią wszystko, aby ci pomóc. Tutaj przyjaciel jest dobrze widziany o każdej porze dnia i nocy.

Tolerują oszukiwanie na egzaminach

Jeśli oszukasz na egzaminie zdecydowanie woleliby ci pomóc niż patrzeć na to, co robisz, ale możesz liczyć na ich dyskrecję. Doniesienie na kogoś według miejscowej etyki jest czymś w rodzaju przestępstwa.

Nigdy nie zdradzają przyjaciół

Przyjaźń dla Rosjanina to rzecz święta. Na przyjacielu zawsze można polegać i liczyć na jego otwartość. To ta osoba, która zawsze powie ci prawdę, wytknie dziwne czy głupie zachowanie i pomoże poradzić sobie z różnymi trudnościami.

Rosjanie ocenią wszystko

Już tak mają, że muszą wszystko ocenić. Ubiór dzieci do szkoły, kto co powinien nosić do pracy, co powinno się zjeść na obiad, jak żyjesz. Możesz liczyć na te sugestie nawet jeśli nie pytasz się ich o zdanie. Co najlepsze w tym „wtrącaniu się”, oni naprawdę są przekonani, że mówiąc ci to wszystko, wyświadczają ci przysługę i mają do tego prawo.

„Rosyjska dusza”

Nie wszyscy Rosjanie mają mentalność opisywaną w powieściach Dostojewskiego, ale sami twierdzą, że coś w tym jest, iż jest w nich jakaś odrobina ciemności. Przez większość roku pozbawieni dużej ilości słońca poświęcają dużo czasu na różnego rodzaju rozmyślania. Ich natura ma w sobie pierwiastek pesymistyczny. Choć gdy los im sprzyja i mają dobry czas w życiu to niezrównani gawędziarze i dusze towarzystwa słynące ze wspaniałego poczucia humoru i niewybrednych żartów.

Nie przejdą ścieżki czarnego kota

Brzmi to niczym wiara w zabobony, ale oni wierzą w fatum. Czarny kot to oznaka czegoś złego, jakiegoś nieszczęścia. Nie odważą się przejść ścieżki, którą kroczyło to zwierzę.

► Najlepiej zbliżyć się do Rosjan przy pomocy języka rosyjskiego, który pomaga sięgnąć w głębię duszy tego narodu. Jeśli nim nie władasz, a potrzebujesz konsultacji językowych, poproś o pomoc profesjonalnego tłumacza.