Jak szybko nauczyć się japońskiego?

Współczesny świat ze swoją nowoczesną technologią i wszędobylską globalizacją przyniósł wiele zmian. Jedną z nich jest to, że jako społeczeństwo staliśmy się szybsi i bardziej niecierpliwi niż kiedykolwiek przedtem. Żyjemy w ciągłym pędzie, a oczekiwania wobec nas i posiadanych przez nas umiejętności oraz wiedzy są coraz większe. Ma to swoje przełożenie na to, że wiele osób nie ma czasu na tradycyjne metody nauki języków obcych, studiowanie latami odpada. Do tego władanie japońskim stało się pożądane na międzynarodowym rynku pracy. Pytanie, czy realnie możemy szybko nauczyć się tego języka?

► Poszukujesz godnego zaufania tłumacza? Nie wiesz, gdzie możesz go znaleźć? Podpowiadamy – zapukaj do drzwi renomowanego biura tłumaczeń. Tylko praca z prawdziwymi ekspertami może zaowocować profesjonalnymi tłumaczeniami z języka polskiego na japoński i z języka japońskiego na polski!

Żyjemy w świecie, w którym dosłownie roi się od kursów, które rzekomo dają możliwość zdobycia umiejętności językowych w niesłychanie szybkim tempie.

„Nauczysz się angielskiego w 30 dni!”,

„niemiecki w tydzień”,

„niesłychanie skuteczna metoda, dzięki której po 90 dniach będziesz biegły w mowie i piśmie we francuskim”.

Większość reklam mówiących o szybkich nauczeniu się języka obiecuje niesamowite wyniki. Zazwyczaj nie zawierają szczegółowych informacji na temat tego, w jaki sposób faktycznie nam pomogą.

A czy można przyśpieszyć naukę japońskiego?

Tak i nie.

Przede wszystkim należy powiedzieć, że wszystko jest możliwe dzięki właściwej metodzie, motywacji i poświęceniu. Niektóre programy językowe na pewno „podadzą ci na tacy” praktyczne elementy językowe w ramach obiecanych ram czasowych, ale nie sprawią, że będziesz biegły – zapomnij o tym, że po 7 dniach porozmawiasz po japońsku. Poznasz jednak podstawy, które pomogą ci dość spokojnie poruszać się po Japonii podczas letniego wyjazdu.

 • Miej świadomość, że te ramy czasowe są jedynie chwytami mającymi przyciągnąć twoją uwagę.

 • Nie obiecują natychmiastowych umiejętności, ale raczej podstawy w jak najkrótszym czasie. A tego da się dokonać za pomocą przyjaznych metod nauczania – najpierw uczy się najbardziej praktycznego słownictwa i gramatyki.

Zadbaj o profesjonalną translację materiałów promocyjnych swojej firmy. Niech przekład z języka polskiego na japoński będzie twoją najlepszą i najbardziej profesjonalną wizytówką! Zgłoś się do biura tłumaczeń, które w swoich szeregach gromadzi wyłącznie super tłumaczy!

Jak uczyć się japońskiego?

Wyznacz cele

Wyznacz cele, które będą:

 • konkretne,

 • mierzalne,

 • osiągalne,

 • istotne,

 • powiązane z czasem.

Zamiast po prostu powiedzieć „Chcę się nauczyć japońskiego w tym roku” powiedź sobie: „Chcę za miesiąc opowiedzieć mojemu koledze z Japonii o swoich zainteresowaniach”.

To naprawdę jest wykonalne i wcale nie pachnie fantastyką!

Zacznij od dźwięków

Nauczenie się jak słyszeć, wymawiać i przeliterować dźwięki to bardzo dobry pomysł do rozpoczęcia nauki japońskiego zanim jeszcze w ogóle zaczniesz zapamiętywać słowa i ich znaczenia.

Osłuchanie się sprawi, że słowa i dźwięki nie będą dziwne i obce.

Ucz się praktycznych rzeczy

Warto wyjść z założenia, że nie musisz znać wszystkich słów, aby móc mówić dobrze. W rzeczywistości nie musisz nawet znać połowy!

Zgodnie z zasadą Pareto lub zasadą 80-20 możesz wykorzystać 20% wysiłku, jaki poświęcasz na naukę nowego słownictwa, aby zrozumieć 80% treści. Oznacza to, że najpierw ucząc się najczęściej używanego słownictwa jesteś w stanie szybciej zrozumieć i porozumieć się w danym języku.

Gairaigo

Nawet jeśli japoński jest uważany za jeden z najtrudniejszych języków do nauki, to faktycznie zapożycza wiele słów. Te słowa mogą zaoszczędzić czas, kiedy uczysz się japońskiego słownictwa.

Te słowa są zdecydowanie twoimi przyjaciółmi i mogą sprawić, że znacznie łatwiej przyjdzie ci nauka japońskiego słownictwa.

Mnemonika

Czasami samo powtarzanie słownictwa nie wystarczy. Nasz mózg potrzebuje dodatkowych bodźców. W tym miejscu pojawia się mnemonika. Zazwyczaj obejmuje ona opowiadanie sobie zabawnej, głupkowatej lub zapadającej w pamięć historii, piosenki lub rymowania, które wiążą się z konkretnym słowem.

Warto spróbować!

Prowadź zeszyt ze słówkami

Zapisuj wszystkie słówka, których się uczysz. Możesz w tym celu założyć dziennik lub skorzystać z jakiegoś programu.

W czym ci to pomoże?

 • Przede wszystkim zachowasz w jednym miejscu wszystkie praktyczne słowa, których się nauczyłeś.

 • Ponadto sam proces zapisywania wyrazów i dowolnych tłumaczeń, notatek, obrazów lub urządzeń mnemonicznych może zostać wykorzystany do zapamiętania tego słowa.

 • Jest to również fantastyczne odniesienie do nauki w przyszłości.

Ucz się gramatyki

Do czego potrzebna jest nam gramatyka?

 • Pomaga lepiej wszystko zrozumieć,

 • dzięki niej jesteśmy w stanie zapanować nad całością konstrukcji językowych,

 • dostarcza konkretnych wyjaśnień.

Czytaj, oglądaj i słuchaj

Filmy, muzyka, seriale telewizyjne, książki, gazety, czasopisma i wszystko, co można przeczytać, obejrzeć lub posłuchać to niesamowicie praktyczne „pomoce dydaktyczne” choć wcale nie przypominają niczego, co kojarzy się nam z lekcjami i szkołą.

Wykorzystaj to!

Używaj języka

Staraj się codziennie rozmawiać po japońsku. Mówienie jak najwięcej jest jedną z najlepszych metod do szybkiego uczenia się języka.

Jeśli nie masz możliwości wyjechania do Japonii, to nie koniec świata! Jest wiele innych sposobów na to, aby ćwiczyć swój japoński, w tym np.:

 • rozmowa z przyjacielem, który jest Japończykiem,

 • pisanie listu do do samego siebie,

 • pisanie e-maili po japońsku,

 • dołączenie do japońskiej grupy dyskusyjnej,

 • śpiewanie wraz z japońskimi piosenkarzami,

 • oglądanie japońskich dram lub filmów i powtarzanie kwestii za aktorami,

 • czytanie na głos powieści ulubionego pisarza z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Praktykuj i popełniaj błędy

W świecie nauki języków błędy są oznaką postępu. Po prostu mów! Nie pozwól, aby strach stanął ci na drodze. Nie na darmo mówi się, że praktyka czyni mistrza.